Как други народи се справят с рециклирането на своите отпадъци
Бразилия
Бразилия не е най-развитата страна, в която, както във всички страни от Южна Америка, има определени трудности. Тук обаче тенденцията към рециклиране и извозването на отпадъците е много развита. Например град Куритиба е на първо място в света по събиране на ценни битови отпадъци. Тук се рециклират почти цялата пластмаса, хартия, метал и стъкло. Успешно решение беше бедните да бъдат включени в събирането на отпадъци. За събиране на отпадъци те получават парична награда или торби с храна. Този подход ви позволява да събирате 400 тона боклук всеки месец.
САЩ
Събирането на боклука в Америка става в найлонови торбички, които се съхраняват в контейнери, разположени близо до всяка къща. Държавните служби вземат контейнерите за сортиране, за да извозването на отпадъците за рециклиране. Хартия, пластмаса, кутии, бутилки – всички тези материали се използват за направата на стоки с надпис „направено от боклук“. Останалите отпадъци се заравят.
Едно време имаше проблеми с металните банки в страната, но с помощта на система за възнаграждения за доставка на боклук те бяха решени. Днес почти всяка американска институция има преса за картон, консерви и хартия.
Характеристики на събирането и извозването на отпадъците
Финландия
Специална особеност на събирането на отпадъци във Финландия са уличните контейнери, които приличат на малки кутии. Самият боклук е подземен. Много контейнери са снабдени със специални вакуумни тръби, благодарение на които отпадъците незабавно отиват в завода за рециклиране. Скоростта на движение на отломките е 25-30 метра в секунда.
Приоритет е дълбоката обработка на отпадъците. Стъклото се натрошава и продава на компании за производство на стъклария. В резултат на това една бутилка се използва около 30 пъти в страната.
В страната се изгарят пластмасови отпадъци. Притиска се и се брикетира. Отпадъците се изгарят на специални станции при температура от 1,3 хиляди градуса. Боклукът се превръща в електричество.