За разлика от други витамини, витамин D може да се произвежда от самия организъм, когато е изложен на слънчева светлина. Ето защо е известен като слънчевия витамин.
В същото време тази възможност на витамин D се влияе от много фактори:
- сезоните през годината
- времето на деня
- разстоянието на Слънцето от Земята (или района от екватора)
- облачност
- смог
- облекло, което покрива човешката кожа
- слънцезащитни продукти
Също така пигментацията на кожата определено влияе върху производството на витамин D. Меланинът действа почти като добър SPF филтър: колкото по-тъмна е кожата на човек, толкова по-трудно му е да произвежда витамин D от слънчева светлина. И всички знаем, че с възрастта (независимо от тена на кожата) тази способност също намалява.
За какво ни е нужен ,,слънчевия витамин“?
Витамин D участва в поддържането на здравината на костите, на цялата ни костна система и мускулите, но в същото време съществуват все повече нови данни за ефекта на витамин D върху почти всички органи и системи.
Удивително е, че повечето тъкани и клетки в нашето тяло имат рецептори за витамин D, а активната му форма влияе върху функционирането на около една трета от всички наши гени. Има доказателства, че дефицитът на витамин D е свързан с повишен риск от някои видове рак (включително рак на дебелото черво, простатата, гърдата, панкреаса), редица автоимунни патологии (диабет тип 1, ревматоиден артрит, болест на Crohn, множествена склероза), както и инфекциозни и сърдечно-съдови заболявания.
При настъпването на зимния сезон темата за ,,слънчевия витамин“ започва да вълнува всички. На жителите на някои северни географски ширини особено липсва „слънчевият витамин“, както и самото слънце. Но не се притеснявайте, по-добре е да проучите въпроса подробно и с помощта на експерти.
Как можем да си набавяме слънчевия витамин?
От храната, хранителните добавки и под въздействието на слънцето.
Витамин D е мастноразтворим хормоноподобен витамин, по думите на диетолозите. И не е задължително да присъства в ежедневната ни диета. Нашето тяло е в състояние да произвежда свой собствен витамин D, например от холестерол, когато е изложен на UV лъчи с индекс 3 или по-висок (което е лесно да се провери с приложенията за времето на смартфона). Но живеейки в град, където слънцето е почти невидимо, плюс седенето в офис, често нямаме време да получим нужното количество UV лъчение. В същото време, ако забелязвате намаляване на телесното тегло и сте ограничили рязко количеството мазни храни, тогава ще получавате по-малко холестерол. Каква е мисълта, която следва ? Че трябва да си набавите добавка с витамин D или да се откажете от диета с ниско съдържание на мазнини и да изядете нещо, съдържащо витамин D.